Akın Eldes & Sinan C. Eroğlu | Turkish Roots Duo
Akın Eldes
Akın Eldes
AboutBandPicturesTourSocial

Akın Eldes

Frankfurt (Almanya) da doğdu. Müziğe ilk adımları herkes gibi mandolin ve flüt ile attı. Sağ-Sol olaylarına karışmasına istemeyen ailesinin gitar almaması nedeniyle anca lisede gitar çalmaya başladı. E-5, Painted Bird, Asım Can Gündüz ve Çapkınlar gruplarından sonra 1986 ile 2000 yılları arasında Bulutsuzluk Özlemi’nde yer aldı. 2000 yılından sonra çeşitli gruplarla sahneye çıktı ve albüm kayıtlarında bulundu. Tüm bu koşuşturmanın arasında boş durmayan Akın Eldes, kendi müzikal bakışını anlatan iki de albüm yayınladı ve bir üçüncüsü de sizlere ulaşmak için gün saymakta.

Sinan Cem EROĞLU
1986 yılında Ankara’da doğdu. 1997 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü’ne Ortaokuldan girmeye hak kazandı. 2009 yılında Türk Müziği Konservatuarı’nı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni birincilikle bitirdi. 2011 yılında ise İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans Programından en yüksek ortalama ile mezun oldu. İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzikoloji ve Müzik Teorisi Programında Doktora öğrenimine devam etmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında sayısız konserlere, albümlere, sinema filmlerine, dizi filmlere ve televizyon programlarına dilsiz kaval, klasik gitar, perdesiz gitar, kopuz, altıtelli bağlama ve vokal ile katıldı. Çeşitli albümlere kayıt prodüktörü, düzenlemeci ve müzik yönetmenlikleri ile katkıda bulundu. “Karawane” projesi dahilinde 2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Ruhr ve Pécs’te konserler verdi. İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve İsveç Musik Gavléborg’un İstanbul ve İsveç’te ortak düzenlediği “Halk Müziği Pedagojisi” atölye çalışmasında eğitmen olarak görev yaptı. Hollanda’da bulunan Codarts World Music Academy’de perdesiz gitar, Türk Müziği ve kaval dersleri verdi. 2006 – 2012 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nda kaval öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Erkan OĞUR ile birlikte BBC Radio 3 “World Routes”, Mezzo TV “Jazz Mix Festival in Istanbul” ve 18. İzmir Avrupa Jazz Festivali’nde çaldı.
2011 yılında gitarist Tolgahan ÇOĞULU ile birlikte Dünya’da bir ilk olma özelliğini taşıyan Mikrotonal Gitar İkilisi’ni ( Perdesiz Gitar & Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar ) kurdu ve II. Uluslararası Sarajevo Gitar Festivali, XIX. Santo Tirso Uluslararası Gitar Festivali’nde konserler verdi.

Türkiye’nin önemli gitaristlerinden olan Akın ELDES ile yaptığı “Hane-i Akustik” isimli albümü 2011 Aralık ayında piyasaya çıktı.

2012 Ocak ayında ise Anadolu halk müziğinin mikrotonal sesleri ve melodileri ile caz müziğinin armoni yapısını birlikte kullandığı ilk solo albümü “Tesadüf” yayınlandı.

2012 Nisan ayında Ahenk Müzik tarafından yayınlanan “Secret of Istanbul” karma albümünde Ara Dinkjian bestesi “Picture / Ağladıkça” isimli eseri düzenleyip yorumladı.

Çalışmalarını müzisyen, kayıt prodüktörü ve müzik yönetmeni olarak sürdürmekle birlikte, sahne çalışmalarına Sinan Cem EROĞLU 5tet, Akın ELDES, Tolgahan ÇOĞULU ve Yinon MUALLEM ile devam etmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müzik Teorisi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Sinan Cem EROĞLU sahnede ve stüdyoda Yaşar KARAKOCA ve Ali Rıza ACAR yapımı kavallar, Armin HANIKA el yapımı klasik gitar, Ekrem ÖZKARPAT el yapımı perdesiz ve çift saplı klasik gitarları ve Kemal EROĞLU el yapımı kopuzları kullanmaktadır.

Turkish Roots Duo
akin

facebook for comment

yorumElliott Smith CD Elliott Smith CD Elliott Smith CD

© 2012 Ferdi ERGEN