Gheorghe Zamfir
Gheorghe Zamfir
Gheorghe Zamfir
HakkındaDiskografiFotoğraflarVideoKonserlerSosyal Medya

Yapılan 200′den fazla albüm, 40 milyondan fazla albüm satışı, 90 altın ve platin albüm ödülü, sayısız diğer ödüller ve 5 kıtada turneler.
Dünyanın bir numaralı ve en ünlü pan flütçüsü Gheorghe Zamfir’in hayatı tam bir rock starınki gibi şaşaalı ve heyecan verici. Bir enstrümanla birlikte adı anılan belki de tek sanatçı. Tüm dünya basını ve dinleyicileri ona “virtuoz”, “usta”, “Pan Flütün Kralı” adını takmışlardır. Mitolojik tarifiyle “Tanrının Enstrümanını Yeniden Canlandıran” adam olarak da onurlandırılan Onlarca yıldır tüm dünyada bir ikon olarak kabul edilen Zamfir, yaşayan efsane olarak da kabul edilmektedir. Müzik severler ve eleştirmenlerin birleştiği bir nokta var: Müzikteki rolü son derece küçük ve önemsiz olan bir enstrümanı, üflemeli çalgıların arasında çok önemli bir yere kavuşturmuş ve sahip olduğu sihri gözler önüne sermiştir.
Georhge Zamfir için geçen 50 yıl onun için tamamen başarı duraklarıyla dolu bir yarım asırdan ibaret. 1960′lardan sonra dünyanın tartışmasız her yerinde konserler veren Zamfir ister Kuzey ister Güney Amerika, Çin, Güney Afrika veya Avustralya olsun, her yerde kendisini seven ve müziğine ilgi duyan bir kitle bulmuş ve pan flütü her kültüre her coğrafyaya sevdirmiştir.

Repertuvar

Zamfir’in repertuvarı farklı müzikal dünyalar arasındaki köprü gibidir. Zamfir’in, çingene müziğine, ana vatanının folkloruna duyduğu sevgi onun repertuvarında her zaman yer bulurken, bunları aynı zamanda Puccini, Verdi, Mozart veya Schubert gibi bestecilerin eserleriyle bir arada çalarak hem tuhaf hem de çok etkileyici sonuçlar elde edebilmektedir. BU çok yönlülük ve yaratıcılık sanatçıya dünya çapında övgüler ve ödüller getirmiştir. Zamfir, pek çoğunun yanı sıra, Fransa’dan “Chevalier des Arts et Lettres de France” ve “20. yüzyılın En Popüler Besteci ve Sanatçısı” unvanını da almıştır.
Popüler müzikteki yolculuğu, Zamfir’in deneyciliğe karşı duyduğu doymak bilmeyen aşkı eleştirmenler ve hayranları tarafından her zaman çok iyi karşılanmıştır. James Last’la sayısız kez çalmış, onunla, en popüler parçalarından biri olan “The Lonely Shepherd”ı kaydetmiştir. Zamfir “benim için en önemli olan şey yaratıcılıktır” derken, film müziklerinde de büyük bir başarı yakalamıştır.
BAZI FİLM MÜZİKLERİ
Avustralya filmi Picnic at Hanging Rock
Ennio Morricone’nin “Childhood Meories” ve “Cockeye’s Song”
Sergio Leone’nin “Once Upon a Time in America
The Karate Kid filminin tamamındaki müzikler
Quentin Tarantino’nun Kill Bill Vol. 1′de James Last Ortchestra ile kaydedilen The Lonely Shepherd parçası.

ZamfirElliott Smith CD Elliott Smith CD Elliott Smith CD

© 2012 Ferdi ERGEN